Haberler


09

 Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Osman Okyay; “TÜKETİCİ GÜVEN ENDEKSİNİN KÜRESEL KRİZDEN BU YANA EN DÜŞÜK DÜZEYE GERİLEMESİ, BİZİM AÇIMIZDAN İYİLEŞME SAĞLANMASI GEREKEN ALANLARIN BAŞINDA GELİYOR. KUR ATAĞIYLA BİRLİKTE BOZULAN GÖSTERGELERE KARŞIN, İLK TOPARLANMA İŞARETLERİNİ DIŞ TİCARET DENGESİNDE GÖRÜYORUZ. EKONOMİ YÖNETİMİ, GEÇİCİ VERGİ İNDİRİMLERİYLE PİYASADAKİ DARALMANIN ILIMLI OLMASI İÇİN ÇALIŞIYOR.”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; “İŞ DÜNYASI OLARAK HEP İSTİKRAR DİYORUZ. HERKES İSTEDİĞİ GİBİ İSTER SİYASİ TARAFTAN ANLAR, İSTER HİZMET YÖNÜNDEN ANLAR. BİZ SİYASET ÜSTÜ KURUMLARIZ VE ŞUNU BİLİRİZ Kİ İSTİKRAR VE GÜVEN ORTAMI SAĞLANMADIĞI ZAMAN, DEVAMLILIK OLMADIĞI ZAMAN EKONOMİMİZ BELİRSİZLİK ORTAMINA SÜRÜKLENİR.”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Kasım 2018 ayı olağan Meclis toplantısı 07 Kasım 2018 Çarşamba günü ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde gerçekleşti. Açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Osman Okyay “Meclisimizin değerli üyeleri, Kıymetli misafirler, Sevgili medya mensupları, Hepinizi şahsım ve Meclis Başkanlık Divanı adına saygıyla selamlıyorum.

Sözlerime başlamadan önce, 29 Ekim’de coşkuyla kutladığımız Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95’inci yıl
dönümünün, parlak bir geleceğin miladı olmasını diliyorum. Bu vesileyle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını ve tüm Şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum.

Kıymetli dostlar,

Değişken jeopolitik risklerin etkisi altında karmaşık günlerden geçiyoruz. Küresel ekonomide, gelişmekte olan ülkeler kaynaklı bir yavaşlama var. Avro bölgesinde işsizlik yüzde 8.1 ile 2008 küresel krizinden bu yana en düşük seviyeye geriledi ama Avrupa Birliği, bütçesi kabul görmeyen İtalya’nın borçları başta olmak üzere Brexit ve büyümenin sürdürülebilirliği sorunlarıyla yüzleşmeye devam ediyor.

Ülkemiz ekonomisine gelince, En kötünün geride kaldığına dair bir algı yavaş yavaş kabul görmeye başlıyor. Amerika ile normalleşme işaretleri ve resmen başlayan İran ambargosundan muaf tutulmamız, bu algının güçlenmesine destek oluyor. Alınan sıkılaştırıcı önlemler, bozulmayı frenlemiş görünüyor.Ancak enflasyonda, talepteki düşüşe karşın beklentilerin üzerindeki artışın Ekim ayında da devam etmesi, kur geçişkenliğinin ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın beklentilerden de yüksek olduğunu ortaya koyuyor.

Tüketici güven endeksinin küresel krizden bu yana en düşük düzeye gerilemesi, bizim açımızdan iyileşme sağlanması gereken alanların başında geliyor. Kur atağıyla birlikte bozulan göstergelere karşın, ilk toparlanma işaretlerini dış ticaret dengesinde görüyoruz.
Ekonomi yönetimi, geçici vergi indirimleriyle piyasadaki daralmanın ılımlı olması için çalışıyor.

Merkez Bankası’nın son enflasyon raporu, önümüzde zor bir dönemin bizi beklediğinin habercisi. Rapora göre;
 Fiyatlama davranışı ve beklenti oluşumunda ilave bozulma;
 Gelişmekte olan ülkelere yönelik sermaye akımlarının zayıflaması;
 Banka kredilerindeki arz yönlü sıkılaşmanın belirginleşmesi;
 Para ve maliye politikası eşgüdümüne (yönetilen/yönlendirilen fiyat, vergi ve ücret politikaları) dair riskler;
 Ücret artışlarında geçmişe endekslemenin yükselmesi;
 Uluslararası ham petrol fiyatlarının yükselmesi;
 Ve gıda fiyatlarındaki yükselişin devam etmesi, fiyat istikrarını tehdit edecek gelişmeler.

Ezcümle, çok temkinli olmamız gereken dönemlerin içindeyiz. Bu noktada sadece kentimiz için değil, ülkenin her tarafında yaşanan bir problem konusunda uyarıda bulunmak isterim.

“DEDİKODU, KRİZ DÖNEMLERİNİN EN CAN SIKICI SORUNLARININ BAŞINDA GELİR. YANGINA BENZIN DÖKMEKLE EŞDEĞERDİR. BU NEDENLE LÜTFEN “FALAN ZORDA, FİLANIN İŞLERİ BOZUK” DİYENLERE İZİN DE, PRİM DE VERMEYİN.”

Kıymetli üyeler, Kent olarak bir yandan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün heyecanını yaşarken diğer yandan ulaşımda sıkıntılarla karşılaşıyoruz. Osmangazi Köprüsü İstanbul erişimini bir miktar kolaylaştırsa da böyle bir dönemde Onur Air’in İstanbul uçuşlarını durdurması Çanakkale adına bir talihsizlik. İç karartıcı şeyler söylediğimin farkındayım ama Çanakkale’de güzel şeyler de oluyor elbette.

İlk iki haftayı kötü geçirse de bayan voleybol takımımızın Venüs Sultanlar Ligi’ndeki mücadelesi, tüm kentin desteklemesi gereken büyük bir başarı. Çanakkale gibi kentler için sporun her dalında en üst liglerde mücadele etmek, çekim merkezi olma hedefi için çok ama çok değerli.

Troya Müzesi’nin ihyası ve Truva hazinelerinin bu müzede toplanacağı haberleri, bir başka sevinç kaynağı. Keza, bu toprakların çocuğu olan dalış şampiyonu Şahika Encümen’in Salda Gölü’nde kırdığı yeni rekor da hepimizi gururlandırdı.

Önemli gördüğüm başka bir noktayı daha paylaşmak isterim. Çanakkale, vatan sevgisi konusunda özü sözü bir kent. Bakın çok basit ama önemli bir örnek. Dövize yönelim ya da teknik tabiriyle dolarizasyon, memleketin önemli sorunlarından biri. Krize doğru vatandaşların ve şirketlerin bankalardaki paralarının dövize dönme eğilimi artar biliyorsunuz. 2017 yılı sonunda bankalardaki toplam mevduatın yüzde 40’ı döviz cinsinden tutulurken Çanakkale’de bu oran yüzde 17’nin altında kaldı. Ne mutlu bize. Keşke her kentimiz aynı hassasiyeti gösterebilse.

Müsaadenizle 18 Mart Termik Santrali’ndeki patlamada hayatını kaybeden kardeşimiz Ferdi Mutlu’ya Allah’tan rahmet, ağır yaralanan Onur Terzi’ye şifalar dileyerek gündeme geçmek istiyorum. Allah milletimizi her türlü kaza ve beladan korusun.” İfadelerine yer vererek Meclis açılış konuşmasını tamamladı.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu adına Kasım ayı olağan Meclis konuşmasını yapan Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; “Sayın Meclis Başkanım, Değerli Arkadaşlar, Kıymetli basın mensupları, şahsım ve Yönetim Kurulumuz adına hepinizi sevgiyle selamlıyor, Kasım ayı Meclis toplantımıza hoş geldiniz diyorum.

Öncelikle, sancılı bir süreçten geçerken, iş aş veren, kendinden önce İlimiz ve Ülke ekonomisini ayakta tutmak için çalışan, elini değil gövdesini taşın altına koyan tüm üyelerimizi tebrik ediyor ve teşekkür ediyorum.

“ÇANAKKALE TİCARET VE SANAYİ ODASI OLARAK BUGÜN 7200 ÜYEMİZ İLE TEK SES TEK YÜREK OLARAK SORUNLARIMIZIN TAKİPÇİSİ VE AYNI ZAMANDA ÇÖZÜMÜ İÇİN EN BÜYÜK DESTEKÇİNİZ OLARAK ÇALIŞIYORUZ. SİYASET DEĞİL, LOBİCİLİK YAPIYORUZ.”

Ekonomik sorunlarımızın ağırlaştığı bu zor dönemde, iş dünyasının ayakta sağlam durabilmesi adına Hükümetimizin destekleri ve teşvikleri arttırma çalışmaları, enflasyonla mücadele tedbirlerine rağmen bankaların ısrarla sürdürmeye devam ettiği keyfi uygulamalara seyirci kalamayız, diyerek Odamızda bir masa oluşturduk. Günü gelmeyen kredilerin geri çağırılması, inşaat üretim endeksi % 33 iken ekspertizlere yansıtılmaması, gayrimenkullerin değerinin altında işleme alınması, DASK ve diğer sigortaların kendi bankaları tarafından yapılması konusunda dayatmada bulunulması, borcunun çok üzerinde teminatı olmasına rağmen teminatın çözülmemesi, keyfi uygulama ve ayrımcılık yapılması gibi uygulamalar, banka ile müşterisi arasında gizli tutulması gereken görüşmelerin üçüncü şahıslarla paylaşılarak dedikodulara fırsat verilmesi, yaşanan ekonomik daralmayı kat be kat körüklemiş adeta çarpan etkisi yapmıştır.

Masa kurulması ve diğer açıklamalarımız üzerine kısmen de olsa bir iyileşme ve düzelmeyi gözlemledik. Hep birlikte ses verirsek daha da güçlü mücadele edeceğimize inanıyorum. İş dünyası olarak hep istikrar diyoruz. Herkes istediği gibi ister siyasi taraftan anlar, ister hizmet yönünden anlar. Biz siyaset üstü kurumlarız ve şunu biliriz ki istikrar ve güven ortamı sağlanmadığı zaman, devamlılık olmadığı zaman ekonomimiz belirsizlik ortamına sürüklenir. Bunun da faturası en çok bize çıkar ve bu durumu tercih etmeyiz. Biz yıllardır özellikle hava ulaşımında istikrar sağlanması için konuşuyoruz. Her türlü desteği de verdik. Havalimanımız var, pist uzadı, her türlü müsait ama İstanbul uçuşları yine kaldırıldı. Muhakkak, gerekirse bir alternatif çözüm üretilmeli ve Çanakkale İstanbul uçuşları devam etmelidir. Çanakkale ulaşılabilir bir kent olmalıdır.

Bir diğer sorunumuz da bürokrasi, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, kamu hizmetlerinde bürokrasinin azaltılmasına ilişkin 12 Ekim tarihinde bir Genelge yayınladı. Kamu hizmetlerinde sorun çözen, çözüm üreten, sonuç ve vatandaş odaklı devlet anlayışı ile bürokrasinin azaltılmasının Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin öncelikli hedeflerinden olduğunu vurguluyor ve aynen şöyle diyor:

"MİLLETİMİZE HİZMETLERİN SÜRATLİ VE EN İYİ ŞEKİLDE SUNULMASI, DEVLET VE MİLLET BÜTÜNLEŞMESİNİ ZEDELEYEN DAVRANIŞLARDAN KAÇINILMASI GEREKMEKTEDİR. BU İTİBARLA KAMU KURUM VE KURULUŞLARINA YAPILAN TÜM BAŞVURULARDA, TALEBİN SONUÇLANDIRILMASI BAŞKA BİR İDARİ MAKAMIN GÖREV ALANINDA KALSA DAHİ BAŞVURULAR ANINDA İNCELENEREK TAKİP EDİLECEK, TALEBİN İLK BAŞVURU YERİNDE NETİCELENDİRİLMESİNE ÖZEN GÖSTERİLECEK, BAŞVURU SAHİBİNE YAPILAN İŞLEMLER HAKKINDA GECİKMEKSİZİN NİHAİ VE KESİN BİLGİ VERİLECEK."

Oda olarak bu konuda da bürokratlarımızın yakın takipçisiyiz. Üyemizin işine sekte vuran, keyfi davranan, zamanla yarıştığımızın farkında olmayan bürokratları da açıklamaktan çekinmeyeceğiz. İş dünyası “enlasyonla topyekün mücadele” derken, elini taşın altına koyarken 15’i gelsin maaşımı alayım kafası ile çalışan, emeklilik hayali ile mesaisini tamamlayan bürokratlarla bir yere varamayız. 
Güney Marmara Kalkınma Ajansı 2009 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile kurulmasına karar verilen ve Balıkesir- Çanakkale İllerinin yerel ve bölgesel potansiyelini ortaya çıkararak en iyi şekilde planlamayı, ekonomik ve sosyal göstergelerimizin iyileştirilmesini, özetle İlimizin ve Ülkemizin ekonomik kalkınmasına genel refah ve istikrarına olumlu katkılar sunmayı amaçlayan bir Ajans. 9 yıl olmuş kurulalı, bu kısaca saydığım hedeflere sizce ne kadar ulaştı? Kamu kurumların bilgisayarlarının yenilenmesi dışında 2018 Troya Yılı vesilesiyle yurtiçi ve yurt dışı fuarlara katılım konusunda sponsor oldu. Ancak önümüzdeki dönemde üretim ve sanayie de somut ve etkin destekler verilmesini istiyoruz. Yerine ve hedefine ulaşan destekler de oldu tabii ki ama bize göre yeterli değil. 
Türkiye’de toplam 26 adet Kalkınma Ajansı var. GMKA’da dahil olmak üzere 15 Kalkınma Ajansı, en son 2015 yılında açıkladıkları 2015 Yılı İktisadi Kalkınma Mali Destek Programı’nın ardından ta ki 2018 Eylül ayına kadar olan sürede KOBİ’lere yönelik herhangi bir mali destek açıklamadılar. Biz bunu Mayıs ayında TOBB’a da bildirdik ve bu durumun desteklenen bölgelerle diğer bölgelerin arasında kalkınmışlık seviyelerinde ciddi bir haksız rekabet ortamı yarattığını vurguladık. 
2018 Eylül ayında açıklanan destek başlıkları da; 
Öncelik 1: Ar-Ge, yenilikçilik ve tasarım alanında teknik bilgi kapasitesi artırmaya yönelik faaliyetler
Öncelik 2: Turizm alanında kapasite ve hizmet kalitesini geliştirmeye yönelik faaliyetler
Öncelik 3: Mesleki eğitimde kaliteyi artırmaya yönelik faaliyetler
Öncelik 4: Kurum/kuruluşların hizmet kapasitesinin geliştirilmesine yönelik faaliyetler.
Çok güzel. Ama üretim nerede? Sanayi nerede? Önceliklerde niye yer almıyor? Güney Marmara Kalkınma Ajansı kuruluş amacına, misyonuna uygun çalışmalı, öncelikleri misyonuna göre belirlenmelidir.

“BORSA’DA ÇANAKKALE İLİ ODA VE BORSALARI YÖNETİM KURULLARI ORTAK TOPLANTIMIZI GERÇEKLEŞTİRDİK. TÜM BU KONULARI ORADA DA DİLE GETİRDİM. AYRICA DAHA VERİMLİ OLMASI VE AMACINA ULAŞMASI ADINA KATILACAĞIMIZ FUARLARI HEP BİRLİKTE BELİRLEMEYE KARAR VERDİK.”
Sayın Meclis Üyeleri, 2012 yılında hizmete sunduğumuz ÇTSO Kongre Fuar Merkezimiz dolu dolu kullanılıyor ve biz bundan ziyadesi ile memnunuz. Gerçekten şehrimizin önemli bir ihtiyacına cevap veriyoruz. Gerek sosyal ve kültürel, gerek ekonomik pek çok önemli etkinliklere ev sahipliği yapıyoruz. Hemen her gün bir etkinlik var. En son Cuma günü Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’u misafir ettik. Kendisi ve Sayın Vekilimiz Bülent Turan Bey çok memnun kaldılar, Odamıza teşekkür ettiler. 22 Kasım’da da TOBB işbirliği ile Teknoloji Buluşmalarını burada gerçekleştireceğiz. 
Ülke olarak zor günlerden geçiyoruz. Bir nebze de olsa darboğazdan çıktık, döviz ve faizlerdeki dalgalanmalar azaldı ancak etkileri kolay geçmiyor. Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak da ekonomide iki zorlu yıl geçireceğimizi söylüyor ve büyümede 2021 yılına kadar kademeli olarak hız kesmesinin öngörüldüğünü ve bu yavaşlamanın aslında yeniden dengelenme stratejisinin bir parçası olduğunu belirtiyor.

“BÜYÜK DÜŞÜNMEKTEN VAZGEÇMEYECEĞİZ ANCAK TEMKİNLİ DAVRANACAĞIZ. KAZANMADIĞIMIZ PARAYI HARCAMAYACAĞIZ, AŞIRI BORÇLANMAYACAĞIZ VE BİR ANLAMDA HEPİMİZ ÖNCE BİR SİLKİNİP KENDİMİZE GELECEĞİZ, KENDİMİZİ BULACAĞIZ.”

Geçen ay Meclis Konuşmasında Meclis Başkan Yardımcımız Hayrettin Bey çok güzel bir konuya değindi. Dövizin ve faizlerin ani yükselişi ve devalüasyonun Ülkemizde ilk kez yaşanmadığını ve son da olmayacağını söyleyerek bundan böyle biraz daha verimlilik ve tasarruf üzerine gerekirse küçülme üzerine çalışmamızı tavsiye etti. Mevcut durumu iyi analiz ederek, evimizde ve işyerimizde tasarruf tedbirlerimizi alarak, en önemlisi de moralimizi yüksek tutarak en kısa zamanda bu durumu atlatacağımıza inandığını belirtti. Şu dönemde bizlere yol haritası da olacak bu konuşmasından dolayı kendisine teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.” dedi.
Yönetim Kurulu adına yapılan konuşmanın ardından Hesapları İnceleme Komisyonu Raporu Ali Karaman tarafından okunarak onayı yapıldı.

Azami Fiyat tarifesinin görüşülüp onaylanmasının ardından, gündeme gelebilecek diğer konularda aylık olağan Meclis toplantılarının her ayın ikinci Çarşambası saat 16.00’da yapılması teklifi kabul edilerek onaylanması ile Kasım ayı olağan Meclis oturumu sona erdi.

Okunma Sayısı: 545
resim