İletişim Hattı +90 (286) 217 1014
Haberler

TOBB VE HALKBANK, KOBİLER İÇİN DESTEK KREDİSİ PROTOKOLÜ İMZALANDI.

  • 17.04.2010

 KOBİlerin ucuz maliyetli finansman imkanlarına ulaşımını kolaylaştırmak amacıyla TOBB ile Halkbank arasında işbirliği destek kredisi protokolü 16.04.2010 tarihinde imzalandı.

 

KOBİ’lerin ucuz maliyetli finansman imkanlarına ulaşımını kolaylaştırmak amacıyla TOBB ile Halkbank arasında işbirliği destek kredisi protokolü 16.04.2010 tarihinde imzalandı. Protokol kapsamında KOBİ lere 40 Bin TL ye kadar masrafları ile birlikte yıllık maliyeti % 10.85 ile kredi kullandırılacak.

 

İmza töreninde konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Ekonomimizin belkemiğini oluşturan KOBİ’lerin finansmana ulaşım imkânlarını artırmayı hedefliyoruz. Zira finans kanalı, vücudun içinde akan kan gibidir. Kan akışı olmazsa organlar hayatta kalamaz.” diye konuştu. Hisarcıklıoğlu, bu protokolle toplam 3 milyar TL’lik yeni kredi paketinin hayata geçirileceğini bildirdi.

 

Destek kredisi protokolüne TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Halkbank Genel Müdürü Hüseyin Aydın imza attı. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Türk iş dünyasının çatı örgütü olan TOBB ile KOBİ bankası olma misyonunu üstlenmiş Halkbankası, üretimi ve istihdamı teşvik amacıyla güçlerini bugün bir defa daha birleştiriyor.” ifadesini kullandı. 

 

TOBB olarak bugüne kadar Türk özel sektörünün ihtiyacı olan her konuda, ellerini taşın altına koymaktan kaçınmadıklarını anlatan Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Türk özel sektörünü desteklemeye devam edeceğiz. TOBB bugüne kadar Türkiye’de hiçbir kurumun yapmadığı projelerle, üstelik bir finansal aracı kurum olmadığı halde, üyelerinden elde ettiği gelirlerini yine üyelerinin hizmetine sunarak, reel sektörü desteklemiştir. Bu kapsamda bankacılık sistemi üzerinden reel sektörün kullanımı amacıyla 2001-2009 döneminde; Eximbank’a 150 milyon dolar, Halkbankası’na 300 milyon TL, geri dönüşlerin tekrar kullandırılması ile birlikte toplam yaklaşık 730 milyon TL kaynak aktardık ve 17 bin KOBİ’nin finansman imkanına ulaşmasını sağladık. Oda ve borsalarımızın da reel sektöre kaynak sağlamak üzere yaptığı anlaşmalarla birlikte bu rakam, 1 milyar 250 milyon TL ve 33.200 firmaya ulaşmıştır. Bugün atacağımız yeni adımla, Halkbank’a 100 milyon TL. kaynak daha aktarmış olacağız. Halkbankası’da buna destek vererek, kendi kaynaklarından 1 milyar TL. nakdi, 500 milyon TL. gayri nakdi ve 1 milyar dolar ihracat kredisi şeklinde olmak üzere, toplam 3 milyar TL. yeni kredi paketini hayata geçirecektir. Bu kaynağın en geniş şekilde KOBİ’lere yayılması için her bir firmaya kullandırılacak kredi azami 40 bin TL. ile sınırlandırılmıştır. Kredinin yıllık maliyeti, masraflarıyla birlikte basit yüzde 10,85’dir. Görüldüğü gibi toplam maliyet açısından piyasanın en uygun maliyetli kredisi olacaktır.”

 

Kredi başvurusu için gerekli detaylar aşağıdadır.

 

TOBB – HALKBANK İŞBİRLİĞİ DESTEK KREDİSİ’NE İLİŞKİN AÇIKLAMA

 

TOBB’un mevduat kaynağından 100 milyon TL kullandırılacaktır.

Banka kaynağından 1 milyar TL orta vadeli nakit işletme, 500 milyon TL gayri nakdi ve 1 milyar $ ihracat kredisi kullandırılacaktır.

Toplam kaynak yaklaşık olarak 3 milyar TL’dır.

TOBB kaynağından kullandırımlar, geri dönüşlerin tekrar kullandırılması ile 8 ay boyunca devam edecektir.

TOBB kaynağının vadesi 12 ay olup, aylık eşit taksitlerle geri ödenecektir.

TOBB’un mevduat kaynağından her bir firmaya asgari 10 bin TL, azami 40 bin TL kredi kullandırılacak olup, banka kendi kaynaklarından mevzuatında belirtilen limitler çerçevesinde kredi kullandırmakta serbest olacaktır.

TOBB kaynağından kullandırılacak kredinin aylık faiz oranı binde 8, yıllık % 9,6 olacaktır.

Bankanın alacağı komisyon baştan kesilecek ve yıllık % 1,2 olacaktır. Ancak, kalan vadeye göre bankanın alacağı komisyon azalan bakiye sistemine göre hesap edilecektir. Sözgelimi, 9 ay vadeli kredi kullanacak bir KOBİ’nin ödeyeceği peşin komisyon yıllık binde 9’u geçmeyecektir.

Ayrıca, Halkbankası bir defaya mahsus olarak, bütün masrafları kapsayacak (dosya, ekspertiz, istihbarat, haberleşme dahil) şekilde 200 TL tahsil edecektir.

Kredinin yıllık maliyeti, faizi % 9,6 + banka komisyonu % 1,2 = % 10,80 ve 200 TL olacaktır. Böyle bir durumda, yıllık toplam maliyet basit yıllık % 10,85’dir.

TOBB, bankanın kredilendirme ve teminatlandırma süreçleri içinde kesinlikle yer almayacaktır. Herhangi bir firma için referans olmayacaktır. Bu kampanya tamamen bankanın kredilendirme prosedürleri çerçevesinde cereyan edecektir. Bu kampanyada TOBB, sadece kaynak sağlayan bir kuruluştur.

TOBB üyesi ticaret, sanayi, ticaret ve sanayi odaları ile ticaret borsaları ve deniz ticaret odalarına kayıtlı firmaların finansman kredisi ve banka kaynaklarından ihracat, nakdi ve gayri nakdi kredi talepleri; bankaca yapılacak değerlendirmeler sonucunda, mali yapısında olumsuzluk bulunmaması ve yapılacak istihbarat sonucunda herhangi bir olumsuzluğa rastlanılmaması halinde banka mevzuatı çerçevesinde değerlendirmeye alınabilecektir.

Kredi talebinde bulunan firma, faaliyette bulunduğu en yakın halkbank şubesine başvuruda bulunabilecektir. Ancak, oda ve borsaların bulunduğu mahalde Halkbank şubesinin olmaması durumunda, en yakın banka şubesi başvuru ve değerlendirme şubesi kabul edilecektir.

Bu krediden yararlanmak isteyen firmalar, bankacılık mevzuatına uygun olarak banka tarafından istenen gerekli belgeler ile başvuruda bulunabilecektir. Bu belgeler arasında banka’nın talep ettiği belgelerin yanı sıra, başvuruda bulunan firmalardan, bağlı bulunduğu ticaret, sanayi, ticaret ve sanayi odaları ile ticaret borsaları veya deniz ticaret odaları’ndan alınmış ve bu kredi isminin zikredildiği "Beyan Belgesi" de istenecektir. (bu belgeye ulaşmak için tıklayınız.)

Başvuru yapan firmalara “TOBB - Türkiye Halk Bankası İşbirliği Destek Kredisi” ifadesi açıkça belirtilecek, gerek TOBB tarafından aktarılarak kullandırılacak kredi şartları, gerek ise banka tarafından fon ayrılarak kullandırılacak gayri nakdi krediler ve döviz kredisi şartları açıkça belirtilecektir.

Gerek TOBB kaynağı, gerekse banka kaynağından kullandırılacak bu kredilerden faydalanacak firmalar teminat bulmakta zorlanmaları durumunda, Kredi Garanti Fonu A.Ş. imkanlarından da faydalanabileceklerdir. Kredi Garanti Fonu A.Ş., bu krediler için müracaatta bulunan firmaların taleplerini öncelikle karara bağlayacaktır.

Herhangi bir odamıza kayıtlı olsalar bile, eczaneler, kooperatifler, döviz büfeleri ve faktoring şirketleri gibi para ticareti ile uğraşanlar, emlakcılar, mali müşavirler ve yeminli mali müşavirler bu krediden faydalanamayacaklardır.

Önceki yıllardan farklı olarak, yaşanan ekonomik olumsuzluklar tahtında, her türlü vergi, sosyal güvenlik primleri, elektrik, su, doğalgaz, firmanın iştigal konusu ile ilgili kamu alacakları gibi firmaların işletmelerini devam ettirmelerine yönelik hayati öneme haiz kamusal yükümlülüklere ilişkin borçlar, firmanın kredi değerliliğinin ölçülmesi sonucunda, kredinin tespit edilen üst limiti tutarı kadar kısmını aşmaması ve bu sayılan kamusal borçlardan en az birisinin tamamen kapatılması kaydıyla, nakdi veya kaydi çıkışı yapılmadan, bankaca bu borçlara mahsup edilebilecektir. Ancak yapılacak mahsup, Halkbank’ın önerisi ve firma talimatı ile gerçekleştirilecektir. Mahsup sonrasında varsa kalan kredi tutarı, firmanın serbest kullanımına sunulacaktır.

Her bir firmaya tahsis edilecek limit ve kullandırımlarda öncelik, en az kredi talebinde bulunan firmadan başlanarak sonuçlandırılacaktır.

Taleplerin toplanması ve değerlendirilmesi için kampanyanın fiili başlangıç tarihi 26.Nisan.2010’dur.

İlgili linkler

 

“TOBB-Halkbank İşbirliği Destek Kredisi” Oda/Borsa Beyan Belgesi

Türkiye Halk Bankası A.Ş. www.halkbank.com.tr

Kredi Garanti Fonu A.Ş. www.kgf.com.tr

 

 

 

 

 

 

 BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI KÜMELENME DESTEK PROGRAMI

 

  TÜM HABERLER 

TOBB VE HALKBANK, KOBİLER İÇİN DESTEK KREDİSİ PROTOKOLÜ İMZALANDI.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metnine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Devam etmeniz halinde, kabul etmiş olursunuz.

Tamam
Whatsapp ile İletişime Geç
İletişim Tercihi