İletişim Hattı +90 (286) 217 1014
Haberler

ÇTSO TEMMUZ AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

  • 20.07.2022
  • canakkaletso
Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Temmuz ayı olağan Meclis Toplantısı ÇTSO Kongre ve Fuar Merkezi’nde yapıldı.
Meclis açılış konuşmasını yapan Meclis Başkan Yardımcısı Şerif Mutlu; “Meclisimizin çok değerli üyeleri, öncelikle hepinize hoş geldiniz diyorum. 2022 yılının ikinci yarısı ilk toplantısında, Temmuz Meclisimizde sizlerle bir arada olmaktan çok mutluyum. Şahsım ve Meclis Divanı adına hepinizi saygı ile selamlıyorum.

Global ölçekte yaşanan ve tüm dünyayı etkileyen, gerek ekonomik gerekse siyasal sıkıntılar ve belirsizlikler şartları her geçen gün zorlaştırıyor. Her geçen günde üretimin, yerli ve milli olmanın ne kadar önemli olduğunu daha fazla idrak ediyoruz. Piyasaların yönünü belirleyen kur artışlarından minimum etkilenmenin tek yolu üretim ve ihracattır. İthalatımızı sınırlayıcı, yerli sanayimizi teşvik edici ve güçlendirici, üretim maliyetlerini düşüren tedbirlerle bu zor günleri aşacağımıza inanıyorum.

“SİSTEMİN DEVAMLILIĞI İÇİN HERKES ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMAK ZORUNDADIR”

Gerek pandemi süreci, gerekse Ukrayna-Rusya savaşı tüm dünyaya kendi kendine yetebilmenin önemini tecrübe ile bizlere gösterdi. Bu olumsuz süreçlere rağmen Türkiye ekonomisi 2021 yılında son on yılın en güçlü büyüme hızını yakaladı. Sanayicilerimiz dış faktörlere karşı ne kadar dayanıklı olduğunu, potansiyelinin ne denli büyük olduğunu gösterdiler.

Ben 2022 yılında da bu büyüme trendimizin devam edeceğine inanıyorum; ancak tüm faturalar da iş dünyasına kesilmemelidir. İş dünyasının üzerindeki yükler makul seviyelere indirilmeli, maliyetleri düşürülmelidir. Bununla birlikte finansa erişim de kolaylaştırılmalıdır.

Yönetim Kurulumuz, üyelerimizin taleplerini, sıkıntılarını üst kurumlara iletmektedirler. Çatı kuruluşumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği de çözüm üretmek için yoğun çaba gösteriyor. Aynı zamanda TOBB Delegesi de olduğum için yakından şahit oluyorum. 24 Haziran’da katıldığımız 70. yıl kutlama programında Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş, TOBB’un yerel bir kuruluştan, dünya çapında iş birlikleri gerçekleştiren küresel bir aktör haline geldiğini, en fazla istişare içinde oldukları bir kurum olduğunu ifade etmişlerdir.

Sayın Meclis Üyeleri, hepimiz aynı gemideyiz. Üretim olursa ticaret olur; üretim ve ticaret olursa çalışan olur; tüm bunlar olursa kamu olur. Daha da bunları artırabiliriz. Çarklardaki tüm dişler ne kadar sağlam ve dayanıklı olursa, şartlar ne kadar adil olursa, sistem o kadar sürdürülebilir olur. Sistemin devamlılığı için herkes üzerine düşeni yapmak zorundadır.

Ülkemizin son 20 yılda sanayide yakaladığı ivme kolay elde edilmemiştir. Nitelikli bir iş ve yatırım ortamı ile, güven ortamı ile Türk iş insanı yatırımlarını sürdürerek bu ivmeyi daha da artıracak kapasiteye sahiptir. Çanakkale iş dünyası olarak bizler de yerel kalkınmamız için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.
Sözlerimi burada bitirirken sizleri sevgi ve saygı ile selamlıyor, konuşmasını yapmak üzere Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Murat Aydoğdu’yu kürsüye davet ediyorum.

“BÜYÜMENİN SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMASI ÇOK ÖNEMLİDİR”

Temmuz ayı olağan Meclis toplantısında Yönetim Kurulu adına konuşan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Aydoğdu; Sayın Meclis Başkan Vekilim, çok değerli Meclis Üyeleri, konuşmama başlarken hepinizin geçmiş Kurban Bayramınızı kutluyor şahsım ve Yönetim Kurulumuz adına hepinizi saygı ile selamlıyorum. Başkanımız Selçuk Bey bu ayki Meclisimize bir mazeretinden dolayı katılamadı; onun da ayrıca selamlarını sizlere iletiyorum.

Değerli Meclis Üyeleri, kısıtlamalar kalkınca etkinlikler, toplantılar, görüşmeler, ziyaretler yüz yüze oldu. Tabi son günlerde de vaka sayısında ciddi bir artış gözlemleniyor. Tekrar eski günlere dönmemek adına maske, temizlik ve diğer kurallara tekrar dikkat çekmek istiyorum.

Uzun bir bayram tatili araya girse de ekonomi ve enflasyon gündemde zirvede. Enflasyonun öngörülenden çok daha güçlü seyretmesi sonucu Hazine ve Maliye Bakanlığı ek bütçe yapmak zorunda kaldı. Bu bütçenin de tekrar Ülkemize, Vatanımıza, Milletimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.

“ELİMİZİN ALTINDA GÜNEŞ GİBİ BİR KAYNAK VARKEN BUNU KULLANMAK ARTIK KAÇINILMAZ”

Büyüme hedeflerine sanayi sektörü olmadan ulaşmak mümkün değilken sanayi sektörü artan maliyetler ile yoruluyor. Büyümenin sürdürülebilir olması çok önemlidir. Artan hammadde fiyatları, enerji fiyatları, kur artışları pek çok sektörde katlanılamaz hale gelmiştir. Son 1 yılda doğalgaza gelen zam % 600, son 1 yılda sanayide elektrik kullanımına gelen zam oranı ise % 300’ün üzerindedir. Tabii bu artışlar gerçekten sanayi üretimimizi müthiş derecede zorlamakta. Gelecek dönemde enerjisini herkesin güneşten karşılaması bir zorunluluk oldu diyebiliriz. Elimizin altında güneş gibi bir kaynak varken bunu kullanmak artık kaçınılmaz. Teknolojinin gelişmesi ile bu tür sistemler daha da kullanılabilir hale geldi. Oda olarak yaklaşık 7-8 ay önce yapımına başladığımız çatı GES projemizde sona yaklaştık. Proje onayı ve geçici kabuller ile birlikte deneme üretimlerimiz başladı. Bugüne kadar 5 MWh enerji ürettik.

İş dünyası olarak bu zor koşullarda çözüm ortağı olmak için elimizi en fazla taşın altına koyan camiayız desek abartmış olmayız. Ayakta kalmak için öz sermayesinden harcayan, yeni yatırımlarla yeni istihdam alanları oluşturan, yerel kalkınmaya destek veren tüm üyelerimize huzurlarınızda teşekkür ediyor, hayırlı işler bereketli kazançlar diliyorum.

Sayın Meclis Üyeleri, kısaca faaliyetlerimizden, güncel gelişmeler ve bazı önemli düzenlemelerden de söz etmek istiyorum.

Çanakkale İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Öztürk ve Yönetim Kurulu Üyeleri bizleri ziyaret etti.

Genel Sekreterimiz Sema Hanım ve Ticaret Sicil Müdürümüz Şerife Hanım, Ankara’da Süreç Yönetimi Ve Risk Yönetimi eğitimlerine katıldılar. Beş yıldızlı Oda olarak sürdürdüğümüz hizmetlerimizin kalitesini daha da artırmak için çalışıyoruz.

Sinerji Toplantıları’mızda 2 ve 3 No’lu meslek grubumuz ile bir araya geldik. İlimizin öncelikli sektörleri arasında olan gıda sektörümüzün geliştirilmesi ve markalaşma konularında görüş alışverişinde bulunduk.

15 No’lu Meslek Grubumuz ile kahvaltılı toplantıda bir araya geldik. Ağırlıklı olarak seyahat acenteleri, araç kiralama, şehirler arası otobüs işletmelerinden oluşan meslek grubumuzun üyeleri yoğun katılım gösterdiler.

Kruvaziyer turizminin önemine yıllardır vurgu yapıyoruz. 2022 yılı boyunca Çanakkale’ye 45 kruvaziyer gemi ile 15 bin yolcu gelecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren İl Tanıtım ve Geliştirme Programı kapsamında Çanakkale Valiliği başkanlığında oluşturulan İl Tanıtım ve Geliştirme Kurulu toplantısına katılım sağladık.

GMKA, Akbank ve Odamız işbirliğinde 19 Temmuz tarihinde Odamızda E-ticaret eğitimi gerçekleştirdik.

18 No’lu Meslek Komitesi üyelerimiz Ayvacık, Ezine, Bayramiç ve Lapseki’de üye ziyaretleri gerçekleştirdiler.

TOBB 70.yıl kutlama etkinliklerine Meclis Başkan Yardımcımız ve TOBB Delegesi Şerif Mutlu Bey ve diğer delegelerimiz Ahmet Demir, Rasim Aktürk ile Genel Sekreterimiz Sema Hanım katılım sağladılar.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününde demokrasiye olan inancımızı, milli iradenin üstünlüğünü vurgularken, bu Vatan için can vermiş tüm şehitlerimizi de bir kez daha andık.

Milli sporcularımız yüzümüzü güldürmeye devam ediyor. Portekiz’de düzenlenen Para Yüzme Dünya Şampiyonasından Sümeyye Boyacı altın, Sevilay Öztürk gümüş madalya ile döndüler.

İÇDAŞ Spor Kulubü Sporcusu Merve Vatan da Hollanda’da düzenlenen ve 67 Ülkeden 431 sporcunun katıldığı Dünya Gençler Şampiyonasında Dünya ikincisi oldu. Gönülden tebrik ediyoruz.

KOSGEB’in Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programının 4. dönem başvuruları açıldı ve son başvuru tarihi 10 Ağustos 2022. Kriterleri sağlayan üyelerimiz faydalanmak için programa başvurabilirler.

BDDK, 09 Haziran’da açıkladığı Finansal İstikrarın Güçlendirilmesine Yönelik Tedbirleri kapsamında konut kredilerinde kredi değer oranını tutar bazlı farklılaştırdı.

Enerji sınıfı A olan 1. el konutlarda;
- 2 milyon TL değerinde konutlarda kredi değeri % 90,
- 2-5 milyon TL değerinde konutlarda % 70,
- 5-10 milyon TL arasında ise 3,5 milyon TL olarak belirlendi.
2.el konutlarda ise;
- 500 bin TL altı konutlarda % 90,
- 500 bin- 2 milyon TL arası konutlarda % 70,
- 2-5 milyon TL arası konutlarda % 50,
- 5-10 milyon TL arası konutlarda ise 2,5 milyon TL oldu.

10 milyon TL üzeri olanlar için ise konut kredisi imkanı bulunmuyor. Bu konuda ilgili Komite ve Meclis Üyelerimiz tekrar görüş beyan etmek isterlerse toplantımızın ilerleyen gündeminde bu konunun tekrar üzerinden geçebiliriz.

Otoyollarda hız limitlerimizde bir değişiklik oldu. Malkara – Çanakkale otoyolunda 120 olan hız sınırı 140 km/s’e çıkarıldı.

Varlık Barışı’nda yeni dönem uygulaması başladı. Düzenlemeden yararlanmak için 31 Mart 2023’e kadar başvurulabiliyor. Bu konuda bilgi almak isteyenler Genel Sekreterliğimize başvuru yapabilirler.

2022 yılı Haziran ayı dış ticaret verileri açıklandı. 2022 yılı Ocak-Haziran ayında geçen yılın aynı dönemine göre ihracat % 20 artarak 125 milyar 864 milyon dolar, ithalat % 40,6 artarak 177 milyar 230 milyon dolar, dış ticaret hacmimiz ise % 31,2 oranında artarak 303 milyar 94 milyon dolar olsa da dış ticaret açığımız halen çok yüksek. Tabi Euro-Dolar paritesinin de 1’e gelmesi ve 1’in altına sarkması da bizim ekonomimizi gerçek anlamda zorlamakta. Çünkü, biz ithalatımızı dolar ile yapan, ihracatımızı ağırlıklı Euro ile yapan bir ekonomiyiz. Yani bir nevi harcamayı dolar ile yapıyoruz. Ama satışlarımız Euro ile; bu da dış ticaret açığımızı zorlamakta.

Sayın Meclis Üyeleri, Haziran ayı Meclis toplantımızdan bu yana Odamıza 69 yeni üyemiz katılırken, 17 üyemiz de çeşitli sebeplerden kaydını sildirdi. Bugün itibariyle 8630 üyeli büyük bir aileyiz. Bu büyük ailenin her bir ferdine sağlıklı günler, hayırlı işler dileyerek konuşmamı tamamlıyor, hepinizi saygı ile selamlıyorum.

Meclis açılış konuşmalarının ardından Hesap İnceleme Komisyonu ve Odamız Meclis Üyesi Ali Karaman tarafından Hesap İnceleme Komisyonu’nun 2022 Haziran ayı mizanı ile ilgili raporu okundu; 2022 Haziran ayı mizanının tetkik ve onayı yapıldı.

Azami Fiyat Tarifleri’nin görüşülüp onaylanmasının ardından gündeme gelebilecek konularda söz alan Meclis Üyesi Mehmet Emin Şevik; “Sayın Başkanım çok teşekkür ediyorum. Temmuz ayında Kurban Bayramı’nı hep birlikte yaşadık. Oda çalışanlarının ve tüm Ticaret ve Sanayi Odası ailesinin geçmiş Kurban Bayramı’nı kutluyorum. 15 Temmuz Demokrasi ve Birlik Günü’nün 6. yıl dönümünü geçirdik. Bugün 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nın yıldönümü ve bugün özellikle Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yıl dönümü sebebiyle Barış ve Huzur Bayramı olarak kutlanıyor. 15 Temmuz olsun, Kıbrıs Barış Harekatı olsun, ve diğer yurt savunmalarında şehit olan şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Gazilerimize de şükranla saygılarımı sunuyorum, teşekkür ediyorum. Mekanları cennet olsun." dedi.
ÇTSO TEMMUZ AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
ÇTSO TEMMUZ AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
ÇTSO TEMMUZ AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
ÇTSO TEMMUZ AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
ÇTSO TEMMUZ AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
ÇTSO TEMMUZ AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metnine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Devam etmeniz halinde, kabul etmiş olursunuz.

Tamam
Whatsapp ile İletişime Geç
İletişim Tercihi