İletişim Hattı +90 (286) 217 1014
Haberler

ÇTSO EYLÜL AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

  • 14.09.2022
  • canakkaletso
Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Eylül ayı olağan Meclis Toplantısı ÇTSO Kongre ve Fuar Merkezi’nde yapıldı.
Meclis açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Osman Okyay ; “Kıymetli Meclis üyeleri, Çanakkale Ticaret Odası 2022 yılı Eylül ayı toplantısında bir araya gelmiş bulunmaktan mutluluk duyuyorum. Eylül ayı ile sonbahar mevsimine girmiş bulunuyoruz. Yaz aylarını geride bırakırken ülkemizi ve şehrimizi yakından ilgilendiren yoğun bir gündemimiz var.

Değerli üyeler, Öncelikle hepimiz için önemli gelişmelerden biri olan dış ticaret rakamlarıyla başlamak istiyorum. Ticaret Bakanlığı verilerine göre 2022 yılı Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre; ihracat yüzde 13,2 oranında artışla 21 milyar 341 milyon dolar, ithalat yüzde 40,8 oranında artışla 32 milyar 618 milyon dolar oldu.

“2022 YILI OCAK-AĞUSTOS DÖNEMİNDE İSE GEÇEN YILIN AYNI DÖNEMİNE GÖRE, İHRACAT YÜZDE 18,3 ORANINDA ARTIŞLA 165 MİLYAR 672 MİLYON DOLAR OLARAK GERÇEKLEŞİRKEN İTHALAT İSE YÜZDE 40,7 ARTIŞLA 239 MİLYARA YÜKSELDİ.”

İhracattaki bu yükseliş hepimizin yüzünü güldürürken, dış ticaret açığımızdaki artış, ihracatı destekleyen sektörlerde yerlileşmeye olan ihtiyacı da net bir şekilde göz önüne seriyor.

Kıymetli üyeler, Geçtiğimiz günlerde Çanakkale önemli bir fuara ev sahipliği yaptı. Çanakkale Tarım Fuarı, 7-10 Eylül tarihlerinde beşinci kez ziyaretçilerini ağırladı. Kepez Belediyesi ve Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın da destekleriyle gerçekleşen fuarda hedefimiz, gelecek yıllarda Türkiye’nin en büyük 5 tarım fuarından biri olmak ve bu hedefte emin adımlarla ilerlediğimiz görmek mutluluk verici.

Önümüzdeki günlerde ise kentimiz T.C. Kültür Bakanlığı tarafından organize edilen Troya Kültür Yolu Festivali’ne ev sahipliği yapacak. Konserler, sergiler ve başka etkinliklerin gerçekleşeceği festival şehrimizin tarihi ve kültürel güzelliklerini sanat ile birleştiriyor.

Kıymetli üyeler, Bu yaz çiftçilerimizin mücadele ettiği çayır tırtılı istilasında yaşadığımız endişe son buldu. Yapılan açıklamalara göre çiftçilerimizin erken müdahalesi ve mücadelesi başarıyla sonuçlandı ve tırtıl istilasında sanıldığı kadar büyük bir verim düşüşü yaşanmadı. Yaşanan kaybın sadece yüzde 3 ila 5 arasında olduğu bildirildi. Bir tarım kenti olan Çanakkale’mizin bu sorunu da başarıyla aşması hepimizi mutlu etti. Bu arada Eylül ayının gelmesiyle balıkçılık sezonu da açıldı. Bu sezonun hepimiz için hayırlı olmasını diliyorum.

Kıymetli üyeler,
Son olarak değinmek istediğim bir husus daha var. Çanakkale turizmde, sanatta olduğu gibi sporda da gelişmelerde ön sıralarda yer almayı sürdürüyor. Çanakkaleli sporcularımız hem kentimize hem de ülkemizin göğsünü kabartıyor. Çanakkaleli milli yelkenci Artun Şenol’un İsviçre'de düzenlenen Gençler ve Küçükler Dünya Şampiyonası'ndaki dünya şampiyonluğunu buradan kutluyorum. Bunun yanında su sporlarında başarıları ile Çanakkale'nin gururu olan Çanakkale Yelken Kulübü sporcularından Derin Mine Çelik de, 29-31 Ağustos tarihlerinde düzenlenen Zafer Kupası yarışlarında, optimist sınıfı genel ve kızlar klasmanında birincilik kazandı. Sporcu kızımızı kutluyor, başarılarının devamını diliyorum. Sözlerime burada son veriyor ve gündeme geçiyorum.”

Meclis açılış konuşmasının ardından Meclis ve Hesapları İnceleme Komisyonu Üyesi Batuhan Eyit tarafından, Hesapları İnceleme Komisyonu’nun 2022 Ağustos mizanı ile ilgili raporunun okundu ve 2022 Ağustos ayı mizanının tetkik ve onayı yapıldı.

Gündeme gelebilecek konuların görüşülmesinde söz alan Meclis Başkan Yardımcısı Turgay Kılıç; “Kıymetli Meclis ve Komite temsilcisi abilerim ve arkadaşlarım dört buçuk süre içinde bu salondaki arkadaşlarımızla beraber Çanakkale’mize değer katmak için birçok projeye imza attık. Hepinizin emeğine yüreğine sağlık, yapılan çalışmaları basın ve sosyal medya yoluyla sizlere duyurmaya çalıştık. Eksilerimiz ve artılarımız mutlaka olmuştur, istemeden kırmış olduğumuz dostlarımız var eksiklerimiz af ola. Ama maalesef bir iki tane gazeteci arkadaşımızın Odamız için kurduğu cümleleri basında sizler de görüyorsunuz. Tabi ki eleştiriye açığız ama eleştirinin de bir sınır olması gerektiğini düşüyorum. Hepimiz işimizi gücümüzü bırakarak koşa koşa buraya geliyoruz. Hepimiz buraya bir emek harcayarak geliyoruz. Çanakkale için bunun kıymetli olduğunu düşünüyorum. Bizler bunu yaparken mesnetsiz yakıştırmaları ve karalayıcı cümleleri tasvip etmiyorum. Bizler bir iki gazetecinin yaptıklarına karşı daha fazla motive olarak, moralimizi bozmadan hep beraber çalışarak daha fazla konsantre olmalıyız. Sizlerden ricamız yaptıklarımızı çevremizdekileri iyi anlatmalı ve aktarmalıyız. Şimdiden aday olacak tüm arkadaşlara başarılar diliyorum. Kimseyi karalamadan dostluklarımız bozmadan amacımızın Çanakkale’ye hizmet olduğunu vurgulamalıyız. Çalışmalarımızda işin arka tarafından emek harcayan başta Genel Sekreterimiz olmak üzere tüm Oda personeline huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum.”
ÇTSO EYLÜL AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
ÇTSO EYLÜL AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
ÇTSO EYLÜL AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
ÇTSO EYLÜL AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
ÇTSO EYLÜL AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
ÇTSO EYLÜL AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metnine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Devam etmeniz halinde, kabul etmiş olursunuz.

Tamam
Whatsapp ile İletişime Geç
İletişim Tercihi