İletişim Hattı +90 (286) 217 1014
Haberler

17 MART 2010 TARİHİNDE ODAMIZ MECLİS BAŞKANI SAYIN NİYAZİ ÖNEN VE YÖNETİM KURULU BAŞKANI SAYIN İLHAMİ TEZCAN İÇDAŞ İLE İLGİLİ GELİŞMELERİ DEĞERLENDİRMEK ÜZERE BİR BASIN TOPLANTISI YAPTILAR

  • 17.03.2010

 Odamız Meclis Başkanı Sayın Niyazi ÖNEN, “2008 yılı toplam satış cirosu 3, 8 milyar TL, ihracatı 1, 6 milyar dolar, 10 bin kişiye istihdam sağlanıyor. 1 yıl da ödenen vergi 247 milyon TL bu rakamlarla Türkiye ekonomisinin ihracat sıralamasında 8. özel firmalar sıralamasında 7. firma geneldeki Türkiye sıralamasında 8. firma.

 
Böyle bir firmanın Çanakkale sınırları içerisinde olması çok sevindirici ve 2008 yılı toplam ödenen vergi, kurumlar vergisi olarak 7, 2 milyon TL, gelir vergisi olarak 2, 1 milyon TL yani 10 milyon TL’lik ilk yirmi firma olarak bir vergiyi ancak bulabiliyoruz” dedi.
 
Önen; “ Sanayi kuruluşları ülke ve yöre ekonomisi için önemli. 25 yılı aşkın süreden beri sanayici olarak da bu işin ne derece zorluklar altında olabildiğini sanayinin gerek Çanakkale gerekse ülke ekonomisi açısından önemini konuşurken, bu tür firmaları bu hale getirmenin zorluğunu ve işlerini devam ettirmenin zorluklarını bilen birisiyim. Ekonomik krizin yoğunluğunu hissettiğimiz şu zamanda firmaların ayakta durabilmesi gerçekten çok zor. Sanayiciler olarak bu durumun sıkıntısını çekiyoruz. İşsizlik oranları açıklandı. Türkiye’de ki işsizliğin yüzde13.5’ lere ulaştığını görüyoruz. Yaşayan 5 kişi’den maalesef 1 kişi işsiz. Bizim hem halkımızın mutluluğu hem de ülke genişlemesi açısından sanayiye sahip çıkmalıyız. Maalesef bir takım bürokratik engeller, bir takım kuruluşların yarattığı engeller bilinçli veya bilinçsiz olarak sanayinin önünü kesiyoruz. İÇDAŞ gibi firmaya STK’ ların sahip çıkması lazım. Türkiye ve bölge ekonomisine katkıda bulunan firma enerji santral ve çimento fabrikası yatırımları ÇET’ den dolayı önünün kesildiği, engellendiğini görüyoruz. Biz sanayiciyiz görevimiz malla hizmet üretmek ama kesinlikle bunları yaparken başka şeylere zarar vermemeliyiz. Özellikle çevreye. Herkes den daha fazla çevremize olan önemi en iyi şekilde biliyoruz. Sanayileşmeyle birlikte çevremizi düşünmek zorundayız. Yeni yatırımları engellemenin adaletli bir durumda olmadığını görüyoruz. Enerji santrali için bilim kuruluşlarının verdiği raporda kömüre dayalı enerji üretmek dünyanın her yerinde var olduğunu görüyoruz. Bunlarında özellikle son teknolojiyle kurulan santrallerin çevreye kesinlikle duyarlı olduğunu biliyoruz” dedi.
 
Odamız Yönetim Kurulu Başkanı İlhami TEZCAN ise, Odamızın mevcut binasının yeterli olmadığını belirterek; “ Bizim mevcut binamız yeterli değil. Devamlı gelişiyoruz buraya sığmıyoruz. Yeni bir yer yapalım ve bu yer örnek bir bina olsun istiyoruz. Başbakan geldiği zaman ağırlayalım, büyük bir toplantı salonu olsun istiyoruz. Çanakkale’yi güzel planlayalım istiyoruz. Çanakkale güzel planlansın ne yapacağımızı, ne söyleyeceğimizi bilelim diyoruz ama bunu biz çözemeyiz hep beraber çözebiliriz. Valimiz, belediyemiz, siyasi partilerimizle hep beraber çözebiliriz” dedi.
 
17 MART 2010 TARİHİNDE ODAMIZ MECLİS BAŞKANI SAYIN NİYAZİ ÖNEN VE YÖNETİM KURULU BAŞKANI SAYIN İLHAMİ TEZCAN İÇDAŞ İLE İLGİLİ GELİŞMELERİ DEĞERLENDİRMEK ÜZERE BİR BASIN TOPLANTISI YAPTILAR

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metnine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Devam etmeniz halinde, kabul etmiş olursunuz.

Tamam
Whatsapp ile İletişime Geç
İletişim Tercihi