İletişim Hattı +90 (286) 217 1014
Sayısal Takograf

SAYISAL TAKOGRAF BAŞVURUSU
Sayısal takograf karayolu ile yolcu ve eşya taşımacılığı yapan ticari araçlarda kullanılan bir kontrol cihazı olup; temelde yazıcı içeren araçtaki takograf cihazı, kartlar için iki yuva ve ekrandan oluşur.
Güvenli bir sensör üzerinden vites kutusuna bağlanır. Araçtaki takograf cihazı sistemin beynidir. Yığın belleğinde sürücülerin sürüş periyotlarını ve görevlerini 12 ay boyunca tutabilme yeteneğine sahiptir.
Aynı zamanda polis tarafından ulaşılmak istendiğinde, hatalara ilişkin bilgileri, sistemi tahrif etmeye yönelik girişimleri, hız sınırı ihlallerini, kalibrasyon ayrıntılarında hafızasında tutar. Sayısal takograf akıllı kartlarla çalışır. Sürücüler, şirketler(operatörler), servisler(takograf kalibrasyon merkezleri) ve denetim görevlilerinin(Polis gibi ) özel ihtiyaçlarına göre ayrı akıllı kartlara sahiptir. Bu kartlar kullanıcılarına araçtaki takograf cihazındaki bilgilere ulaşma ve/veya kullanma olanağı sağlar
SAYISAL TAKOGRAF KARTI İŞLEMLERİ İÇİN YAPILMASI GEREKENLER
1. İlk olarak https://staum.tobb.org.tr internet sitesine girerek başvurunuzu yapmanız gerekmektedir.
2. Başvurunuzu yaptıktan sonra sistem tarafından size 15 Haneli bir başvuru numarası verilecek.
3. Başvuru numaranızı alarak T.C. Vakıflar Bankasının herhangi bir şubesine gidip 483,00.-TL para yatırıyorsunuz.
Ön başvuru işlemi ve takograf kartı ödemenizin ardından başvuru işlemini tamamlamak için ilgili Odaya giderken aşağıdaki belgelerin yanınızda bulunması gerekmektedir.
• Ehliyetiniz aslı ve fotokopisi
• Nüfus Cüzdanınızın aslı ve fotokopisi
• Ödeme Dekontunuzun 1 nüshası
• Aşağıda sizlere özellikleri detaylı olarak bildirilmiş olan 1 adet Biyometrik fotoğraf
BİYOMETRİK FOTOĞRAF ÖZELLİKLERİ:
• Biyometrik fotoğraf ülkelerin vize başvuruları ve pasaportlar için konsolosluklar, büyükelçilikler veya başkonsolosluklar tarafından istenilen, belli ölçüleri ve özellikleri olan fotoğraftır.
• Biyometrik fotoğraf boyutları 3,5cm x 4,5cm olarak belirlenmiştir.
• Arka zemin düz ve beyaz renkte ya da açık bir kontrast renkte olmalıdır. Renkli ve desenli zeminler kabul edilmeyecektir.
• Fotoğrafta gözler tam olarak görülmelidir. Güneş gözlüğü ile çekilen veya gözlük camında parlama olan resimler geçersizdir.
4. Başvurunuz tamamlandıktan sonra kartınız STAUM Merkezi olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından basılıp tarafımıza gönderilmektedir.
5. Sayısal Takograf kartınızı yaklaşık olarak 1 hafta sonra yine gelip Odamızdan teslim alacaksınız.
6. Kartınız hazır olduğu zaman cep telefonunuza mesaj gelecek ve size bilgi verilecektir. Başvuru yapmak için lütfen https://staum.tobb.org.tr/PinacaWeb linke tıklayınız. İlgili sayfaya yönlendirileceksiniz.
Yetkili Personel:
Adı Soyadı Ünvanı E-Posta Adresi Tel No
Ercan Ekim Temsilcilik Memuru ercan@canakkaletso.org.tr 286 217 10 14 / 116
TAKOGRAF KARTLARI
Sürücü Kartı
Belirli bir sürücüye verilen takograf kartıdır. Sürücü kartı sürücüyü tanıtır ve sürücü faaliyeti verisinin hafızaya alınmasına yarar.
• Başvuru Kılavuzu
• Başvuru İşleminde İzlenecek Yol
Şirket Kartı
Takograf cihazı takılı araç sahiplerine veya hamillerine verilen bir takograf kartıdır. Şirket kartı, şirketi tanıtır ve şirket tarafından kilitlenen veya herhangi bir şirket tarafından kilitlenmeyen takograf cihazında hafızaya alınan verinin görüntülenmesini, yüklenmesini ve yazdırılmasını sağlar.
• Başvuru Kılavuzu
• Başvuru İşleminde İzlenecek Yol
Servis Kartı
Bir takograf cihazı imalatçısına, bir araç imalatçısına veya servis ve montajcıya ülkenin yetkili kuruluşları tarafından verilen bir takograf kartıdır. Servis kartı kart hamilini tanıtır ve takograf cihazının testini, kalibrasyonunu ve/veya indirilmesini sağlar.
• Başvuru Kılavuzu
• Başvuru İşleminde İzlenecek Yol

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metnine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Devam etmeniz halinde, kabul etmiş olursunuz.

Tamam
Whatsapp ile İletişime Geç
İletişim Tercihi