İletişim Hattı +90 (286) 217 1014
Tarihçe
Odamız, 31 Mayıs 1910 tarihinde yayınlanan “TİCARET VE SANAYİ ODALARI NİZAMNAMESİ” ne dayanılarak 1923 yılında kurulmuştur. Ardından Cumhuriyetimizin ilk yıllarında özel sektörü teşvik ve organize etmek amacıyla çıkarılan 22 Nisan 1925 tarihli ve 655 Sayılı Ticaret ve Sanayi Odaları Kanunuyla yapısı, tüzüğü, amacı, üyeleri ve işleyiş şekilleri belirlenmiştir. Bu nedenle Odamızın resmi faaliyete geçiş yılı 1929 olarak ifade edilmektedir.

Bilindiği gibi, Cumhuriyetin ilk yıllarında savaştan çıkan bir ülke olarak ülkemizde özel sektörün organizasyonu ve yeniden kurulması ve sermaye birikimi uzun yıllar aldı. Ardından 1939 yılında yeniden II. Dünya Savaşı’nın ortaya çıkmasıyla ülkemiz ekonomisi tekrar zor bir döneme girdi.

Bu dönemde Odamız, Çanakkale ticaret erbabının kayıtlarını takip etti. 

1946’dan sonra çok partili dönemle ve demokrasiyle tanışan ülkemiz;  8 Mart 1950 tarihinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin Kurulması ile ilgili kanunun yürürlüğe girmesiyle beraber yeni bir döneme ve Türkiye’de devlet öncülüğünde özel sektörün gelişme ve canlanma yıllarını yaşamaya başladı.

Bu yeni dönemde Odamız, Çanakkale Sanayisinin kurulmasına ve gelişmesine de tanıklık etmeye başladı. Türkiye Çimento ve Toprak Sanayi İşletmesi’ne bağlı olarak Dardanos’ta Çanakkale Çimento Fabrikası, özel sektör öncülüğünde Çan’da Çanakkale Seramik Fabrikaları, Akfa, Trutaş, Pınar Konserve, Kepez Konserve gibi küçük çaplı gıda fabrikalarının kurulmalarına öncülük etti. 

2000’li yıllardan sonra özellikle Gümrük Birliği’nin de etkisiyle Odamız ihracata dayalı büyüme, alt yapı yatırımları, Organize Sanayi Bölgeleri, Avrupa Birliği, internete bağlı bilgi aktarımı, eğitim, seminer, kurumlar arası işbirliği ve diyalog gibi alanlarda oldukça büyük gelişmeler sağladı. Bu dönemde Odamız 18 Mayıs 2004 tarihinde kabul edilen 5174 sayılı Odalar ve Borsalar Kanununu ile yeni bir organizasyon yapısına kavuştu. Bu kanunla Odamız kamu kurumundan sivil toplum kuruluşu kimliğine doğru kaydı.

Bugün Odamız İlimizin 1,5 Milyar Doları geçkin ihracatıyla, Avrupa’ya açılan liman ve yollarıyla, havaalanıyla, Organize Sanayisiyle, deniz ulaşımıyla, üniversitesiyle, Truva, Kazdağı, Ezine Peyniri ve Ayvacık Zeytinyağı gibi markalarıyla, dünya çapında tanınan turizm potansiyeliyle gittikçe gelişen bir ekonominin öncüsü olmaya devam etmektedir.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metnine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Devam etmeniz halinde, kabul etmiş olursunuz.

Tamam
Whatsapp ile İletişime Geç
İletişim Tercihi