İletişim Hattı +90 (286) 217 1014
Haberler

ÇTSO AĞUSTOS AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

  • 12.08.2021
  • canakkaletso
Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Ağustos ayı olağan Meclis toplantısı video konferans yöntemiyle online olarak yapıldı.
 
Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Osman Okyay; “ÖNCELİKLE GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE KOMŞU ŞEHRİMİZ BALIKESİR’DE MEYDANA GELEN TRAFİK KAZASI HEPİMİZİN CANINI YAKTI. SON GÜNLERDE TRAFİK CANAVARI CAN ALMAYA DEVAM EDİYOR. ÜLKEMİZDE ARTAN TRAFİK KAZALARINDA HAYATINI KAYBEDEN VATANDAŞLARIMIZA ALLAH’TAN RAHMET, AİLELERİNE BAŞ SAĞLIĞI DİLİYORUM. SÜRÜCÜLERİMİZİN DİKKATLİ OLMASINI VE BU ÜZÜCÜ OLAYLARIN TEKRARININ YAŞANMAMASINI ÜMİT EDİYORUM.” 

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; “ÜLKEMİZ YARIM ASIRDIR TERÖRLE MÜCADELE EDERKEN, SON İKİ YILDIR DA SALGIN, DEPREM, SEL VE YANGIN FELAKETLERİ İLE MÜCADELE EDİYOR. BU  DÖNEMLERDE EN ÇOK İHTİYACIMIZ OLAN MİLLİ ŞUUR VE MİLLETİMİZİN GENLERİNDE FAZLASIYLA OLAN YARDIMLAŞMA DUYGULARIMIZ İLE HAREKET ETMEMİZ BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR. BU DUYGULARIMIZ ÇERÇEVESİNDE ELEŞTİRİ DE YAPABİLİRİZ,  GÖRDÜĞÜMÜZ YANLIŞ VE EKSİKLİKLERİ DE TABİ Kİ SÖYLEYEBİLİRİZ AMA DEVLETİMİZE HALEL GETİRECEK DAVRANIŞLARDAN KAÇINMAMIZ, ASILSIZ HABERLERE İTİBAR ETMEMEMİZ GEREKTİĞİNİ DE VURGULAMAK İSTİYORUM.”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın Ağustos 2021 ayı olağan Meclis toplantısı 11 Ağustos 2021 Çarşamba günü saat 15.00’de Covid-19 salgının tedbirleri kapsamında video konferans yöntemiyle online olarak gerçekleştirildi. Meclis açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Osman Okyay; “Çanakkale Ticaret Odası Ağustos ayı toplantısında yine bir araya gelmiş bulunmaktan mutluluk duyuyorum. Öncelikle geçtiğimiz günlerde komşu şehrimiz Balıkesir’de meydana gelen trafik kazası hepimizin canını yaktı. Son günlerde trafik canavarı can almaya devam ediyor. Ülkemizde artan trafik kazalarında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine baş sağlığı diliyorum. Sürücülerimizin dikkatli olmasını ve bu üzücü olayların tekrarının yaşanmamasını ümit ediyorum.

Değerli Meclis Üyeleri, maalesef art arda gelen olumsuz haberlerle ülkemiz son derece sancılı bir süreçten geçiyor. 15 günü aşkın bir süredir devam eden orman yangınlarında çok sayıda orman alanımız kül olurken, vatandaşlarımız da derin yara aldı.
Yanan orman arazilerinin yeniden yeşillendirilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığımız çalışıyor. Burada bilimsel görüşlerin referans alınması büyük önem taşıyor. Bakanlık, bazı alanları kendi hâline bırakarak yeşillenmesini sağlamayı planlıyor. Ancak, yanan alan çok büyük olduğu için fidan dikim yöntemiyle ağaçlandırılması da yine planlar dahilinde. Vatandaşlarımız, şirketlerimiz, devletimiz el ele vererek büyük bir fidan bağışı kampanyası başlattı. Burada yanan ormanlar alanlarımızın yeniden yeşillenmesi, ülkemizin akciğerlerinin eskisinden güçlü bir biçimde hayata dönmesi için herkesin üzerine düşen görevi yapacağından şüphem yok. Bizler de bu konuda ne gerekiyorsa, elimizi taşın altına koymaya hazırız.
 
Geçtiğimiz günlerde Çanakkale'nin Ezine İlçesi Belen Köyü mevkiinde çıkan orman yangını neyse ki büyümeden, can ve mal kaybı olmadan kontrol altına alındı. Çanakkale Valimiz Sayın İlhami Aktaş başta olmak üzere emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum.

Bütün bunların yanında, iklim değişikliğinin şiddetlendirdiği çevresel olaylar dünyayı olduğu gibi ülkemizi de tehdit ediyor. Tüm dünyada denizler kirleniyor, göller kuruyor, ormanlar yangınlarla kül oluyor. Ülkemizin doğal güzellikleri de çevresel faktörler, iklim değişikliği ve bunun gibi nedenlerle zarar görüyor. Bu durumu değiştirmek için hazırlanan her türlü politika önerisine destek vererek, iklim değişikliğinin etkisini azaltacak çalışmaları bir an önce hayata geçirmeliyiz.

Değerli Meclis Üyeleri, Temmuz ayı itibarıyla yıllık enflasyon yüzde 18,95 seviyesine yükseldi. Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), Temmuz ayında yıllık yüzde 44,92 oldu. Üretici fiyatları, 12 aylık ortalamalara göre de yüzde 28,47 artış gösterdi. Bu durum tüketici tarafında da fiyat artışlarının devam edeceğini bizlere gösteriyor. TCMB beklenti anketine göre sene sonu enflasyonu yüzde 16,3 seviyesinde bekleniyor. Ancak Ağustos sonrası dönemde enflasyonun bir miktar düşmesi konusunda genel bir beklenti mevcut.

Vaka sayılarının istenilen oranda azalmaması, aşılamanın toplum geneline yayılamaması gibi nedenlerle küresel piyasalarda risk iştahı azalmış durumda. Bu durum da, yine kısa vadede bir baskı unsuru olarak öne çıkmakta. FED’in faiz için aceleci davranmaması da vaka sayılarının artışı ve yeni dalga iddialarının gündemdeki yerini korumasıyla paralel olarak görünüyor. Ancak her şeye rağmen uzmanların olumlu yorumları da mevcut. Aşılamanın artırılmasının hemen akabinde önümüzdeki ilkbaharda virüsü hayatımızdan büyük oranda çıkaracağımıza dair iyimser yorumlar, umudumuzu da diri tutuyor.

Sözlerime son verirken, sabır göstererek beni dinlediğiniz için teşekkür ediyor, şimdi müsaadenizle gündeme geçiyorum.” dedi.
Ağustos ayı olağan Meclis toplantısında Yönetim Kurulu adına konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; “Sayın Meclis Başkanım,
 
Değerli Meclis Üyesi arkadaşlarım, 
 
Konuşmama başlarken; 28 Temmuz’da Manavgat’ta başlayan ve ardından 53 ilde çıkan 270 orman yangınından dolayı Ülkemize geçmiş olsun diyor, hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza, görev şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum.

Ülkemiz yarım asırdır terörle mücadele ederken, son iki yıldır da salgın, deprem, sel ve yangın felaketleri ile mücadele ediyor. Bu  dönemlerde en çok ihtiyacımız olan milli şuur ve Milletimizin genlerinde fazlasıyla olan yardımlaşma duygularımız ile hareket etmemiz büyük önem taşıyor. Bu duygularımız çerçevesinde eleştiri de yapabiliriz,  gördüğümüz yanlış ve eksiklikleri de tabi ki söyleyebiliriz ama Devletimize halel getirecek davranışlardan kaçınmamız, asılsız haberlere itibar etmememiz gerektiğini de vurgulamak istiyorum.

Yerine konulması imkansız kayıplarımız, kaybettiğimiz canlar var. Telafisi mümkün zararlarımızı da inşallah en kısa zamanda tekrar kazandırabiliriz. Rabbim Ülkemizi ve tüm insanlığı her türlü afet ve felaketlerden korusun.

Biraz önce Osman Başkanımın da bahsettiği gibi müthiş bir ağaçlandırma kampanyası başlatıldı. Benim de sektörüm olduğu için çok iyi biliyorum. Orman yangınları ile mücadelede Dünyada ilk 3’teyiz hatta 1. sıradayız diyebilirim. Gerçekten çok eğitimli ve donanımlı personelimiz var. Ancak tabiatın, rüzgarın ve ateşin önünde durmak pek kolay değil. Gerçekten birçok yerde olduğu için de çok büyük özverilerde bulundular. Bir buçuk milyon üyeli bir Birliğiz her üyemiz için üst birliğimiz TOBB tarafından bir fidan bağışı yapıldı. Başkanımız Rifat Bey de duyurdu. Yine de nereye ne yapabiliriz temaslarını sürdürüyoruz. Tabi Muğla Valimiz eski Çanakkale Valisi Orhan Tavlı Bey ile de görüştüm. Geçmiş olsun dileklerimi ilettim. Yine Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız ile yapabileceğimiz bir şey var mı diye görüştüm. Herşeyin olduğunu ifade ettiler. Zaten bu yangın olayının tek merkezden koordine edilmesi gerektiği için ne yapacaksak biz de üst birliğimiz TOBB’ne bağlı olarak yapmaya çalışıyoruz.

Bu acı haberler arasında bir nebze de olsa yüzümüzü güldüren, gururlandıran olaylar oldu. 2020 Tokyo Olimpiyatlarında Ülkemizi başarı ile temsil ederek 2 altın, 2 gümüş, 9 bronz madalya getiren tüm milli sporcularımızı gönülden tebrik ediyorum.
Sayın Meclis Üyesi Arkadaşlarım,

Kurban Bayramı öncesinde gerçekleştirdiğimiz Meclis toplantımızdan sonra gelişen güncel gelişmeler, yerel çalışmalar ve Oda faaliyetlerimiz hakkında kısaca bilgilendirmek istiyorum.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından “Beyan edilmemiş gelir ve kazançların pişmanlıkla beyanı” için yasa kapsamında bir imkan getirildi. 30 Nisan’dan önce elde edilmiş gelir ve kazançlar için beyanname vermeyen, eksik beyanda bulunanlar bu pişmanlık hükümlerinden yararlanabilecekler.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan Milli Emlak Genel Tebliği ile de vadesinde ödenmeyen kesin izin, arazi izin, kesin tahsis, kullandırma kararı, irtifak hakkı, vb gibi borçlara yapılandırma imkanı getirildi.

Asgari ücret desteğinin 2021 yılında da devam etmesi için biz de Birliğimize girişimde bulunmuştuk. Çok şükür Birliğimizin konuyu takibi ile TBMM’nde kabul edildi. 2021 yılında asgari ücret desteği devam ediyor.

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısı Sayın Valimiz İlhami Aktaş Bey’in başkanlığında Odamız ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Çok çalışkan ve başarılı bir İŞKUR Müdürümüz var, huzurlarınızda tebrik etmek istiyorum. Gerçekten konusuna vakıf ve her konuda yardımcı olmaya çalışan bir bürokratımız.

Yine geçtiğimiz günlerde göz bebeğimiz Kale Grubunun 64.kuruluş yıldönümü ve Seramik Bayramına Başkan Yardımcımız Murat Bey ve Yönetim Kurulu Üyemiz Volkan Bey ile birlikte katılım sağladık. Bu vesile ile Çan’da üye işyerlerimize de ziyaret gerçekleştirdik. Huzurlarınızda Kale ailesini tekrar tebrik ediyor ve başarılı nice 64 yıllar diliyorum.

Üyemiz Agonya Fuarcılık Ltd.Şti sahibi Musa Uzun ziyaretime geldiler. Agonya Fuarcılık 4 yıldır ilimizde kendi imkanlarıyla profesyonel olarak Tarım ve Tarım Makinaları Fuarı gerçekleştiriyor. Musa bey gerçekten özveri ile çalışıyor. Biz de takip ediyoruz, hatta ilk iki fuarını Odamız bahçesinde, Odamız park yerlerinde yapmıştı. Bu fuarı Çanakkale olarak sahiplenmemiz gerektiğine inanıyorum. Ben de Musa Beye fuarın devamlılığı için elimizden gelen desteği vereceğimizi belirttim.

Bayramiç Ziraat Odası Başkanı, aynı zamanda üyemiz olan İsmail Pehlivan ziyaretime geldiler. Türkiye’nin 7. Çanakkale’nin ise ilk AB coğrafi işaretli ürünü olan Bayramiç Beyazının tescil sürecinde verdiğimiz destekten dolayı şahsıma Oda adına teşekkür plaketi takdim ettiler. İsmail Bey’e de teşekkür etmek istiyorum. Gerçekten çok ısrarcı ve çalışkan bir arkadaşım. Çanakkale’nin ilk AB coğrafi işaretli ürününü İlimize kazandırmış oldu.

“ODAMIZIN DIŞ TİCARET DESTEK MERKEZİ ÜYELERİMİZE HİZMET VERMEYE HAZIR”

Ticaret Bakanlığımızın verilerine göre 2021 Temmuz ayı ihracatımız geçen yılın aynı ayına göre % 10,23 arttı. Bütün haberler üzücü değil. Gerçekten ticarete ve ihracata baktığımız zaman ihracat rakamlarımız rekor üzerine rekor kırıyor.   En fazla ihracat yaptığımız ülkeler ise sırası ile Almanya-ABD ve İngiltere. İlk 7 ayda toplam ihracatımız 121 milyar 358 milyon dolar. Her toplantıda söylüyorum, tekrar söyleyeceğim. Lütfen Odamızdaki Dış Ticaret Destek Ofisinden faydalanın. Buradaki arkadaşlarımızın bilgisinden, almış olduğumuz programlardan faydalanalım.

Kadın Girişimcilerimiz aktif bir şekilde faaliyetlerini sürdürüyorlar. Ayvacık İlçemizdeki kadın kooperatiflerini ziyaret ettiler. Yörenin önemli bir kültür mirası olan halıcılığımız ne yazık ki kan kaybediyor. Yıllar öncesinde ihracat yapan kooperatif bugün tasfiyede. Bu kültürümüzü tekrar canlandırmak ve yaşatmak için Kaymakam, Belediye Başkanı ve muhtarlarımız ile görüşme sağladılar. Girişimci kadınlarımızı ağırladıkları için teşekkürlerimi sunuyorum. Biz de Oda olarak üzerimize düşeni yapma sözünü verdik. Huzurlarınızda Kadın Girişimciler Kurulu Başkanımız Birce Bilici Şimşek kardeşime ve İcra Kurulu Üyelerine aktif çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın daveti üzerine, Çanakkale’nin yıllardır gündeminde olan ama bir türlü yol alınamayan Sosyal Konutlar Kentsel Yenileme Projesi ile ilgili toplantıya Yönetim Kurulumuzdan Özgür Ekşi, Deniz Tennioğlu ve Meclis Üyemiz Şakir Kutluay ile birlikte katılım sağladık. Belediye Meclisinde de 5 kattan 8 kata çıktı. Proje gayet güzel bir proje olmuş. Bu projenin artık hayata geçmesinin elzem olduğunu Sayın Belediye Başkanımız ile yaptığımız toplantıda da dile getirmiştim. Çünkü 860 konut, 860 ailenin yaşadığı çürük raporu olduğu bir yer. Yani bunun artık bir siyaset konusu olmaması gerektiği, bunun tabiri caizse bu cenazenin kalkması gerektiğini ifade ettik. Allah korusun oradaki herhangi bir depremde can kaybında hiçbirimiz bunun manevi yükünün altından kalkamayacağımızı ifade ettik. Önümüzdeki günlerde yine Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odasına kayıtlı müteahhitlerin burada bir şey yapmasını talep ettik. Proje yaklaşık 1450 konutlu bir proje olacak. Belki tek seferde bunu yapabilecek müteahhit sayımız o kadar fazla değil ama projenin üçe, dörde, beşe bölünerek yerel müteahhitlerin, bu işi almasını talep ettik. Belediye Başkanımız da sağ olsun olumlu karşıladılar.

İl Jandarma Komutanımız Kıdemli Albay Tahsin Saruhan Bey iade-i ziyarette bulundular. Kendilerine teşekkür etmek istiyorum.
S.S. Çanakkale Merkez Bir Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ersen Duman, Kooperatif Üyesi Mert Koçan ile birlikte ziyaret ettiler. İlimizin en önemli tarım ürünleri arasında yer alan su ürünlerimizin ekonomiye katkısının arttırılması için yapılabileceklerimiz konusunda görüş alışverişinde bulunduk. Çanakkale bildiğiniz gibi bir boğaz, buradan geçen balığı tutarsak ekonomiye kazandırırız. Ama balığı tutmazsak Ege’ye ya da Karadeniz’e gidecek. Genç kardeşimiz başkanlığa yeni seçildi onu da huzurlarınızda tebrik ediyorum.

Teknopark’ta faaliyetini sürdüren Üyemiz Nara Eğitim Teknolojileri sahibi Zafer Karadayı’nın ziyaretime geldiler. Kendileri otomasyon üzerine gelişme üzerine birşeyler yapmamız gerektiğini ifade ettiler. Katıldığımı söyledim. Zafer Bey ile inşallah önümüzdeki dönemde birlikte çalışma imkanı buluruz.

“YENİ BİR TİCARET SİTESİ ÇALIŞMASI BAŞLATABİLİRİZ”

8.Meslek Komitemiz İnşaat ve İnşaat Malzemecilerimiz üzerine biliyorsunuz. Onlarla Meclis ve Komite Üyelerimiz ile bir toplantı gerçekleştirdik. Bildiğiniz gibi uzun süre önce kooperatif kurup da hem inşaat malzemecilerimizi hem de gıda toptancılarımızı, birçok kargocularımızı, birçok üyemiz için ticaret sitesi yapma girişimimiz vardı. Ama maalesef Çanakkale’deki inşaata uygun yer kısıtlılığı nedeniyle bu yerin yarısını yine üyelerimizin olduğu Organize Sanayi Bölgesi’nin genişleme alanına, diğer yarısını da bir kısmı üyemiz olan Küçük Sanayi Sitesi’ne devrettik. Çünkü hepsi zaten bizim üyemiz. Bizim amacımıza uygun birşeyler yapacak onlar da. Kendileriyle şu konuda bir fikir birliğine vardık. Önümüzdeki günlerde Milli Emlak Müdürlüğü’nden bir randevu alıp kendi ticaret sitemizi yapmak için uygun yer arayışına gireceğiz.

Yine sevindirici ve motive edici haberler sektörlerinde oldukça başarılı olan üyelerimiz Pemode Mobilya Rifat Pehlivan ve Pietra Life- Yasin Dönmez 17. İstanbul CNR Mobilya Fuarında kendi imkanları ile stand açtılar. Buna özellikle çok sevindim. Her iki üyemizi candan kutluyorum ve başarılarının devamını diliyorum.

Temmuz ayında yapılan Genel Kurullarında tekrar seçilen S.S. Çanakkale Esnaf ve Kredi Kefalet Kooperatifleri Birliği Başkanı İbrahim Ejder ve Yönetim Kurulu üyeleri ziyaretimize geldiler.  Biz de kooperatifin Genel Kurulu’na katılmıştık. İade-i ziyarette bulundular. Kendilerine bu salgın döneminde esnafa vermiş oldukları destekten dolayı teşekkür ettik. Çanakkale’de herşeyin diyalogdan geçeceğine inanıyorum. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Çanakkale’nin tüm dinamikleriyle şuan itibariyle çok iyi ilişkileri olan, ziyarete giden ve ziyaret kabul eden bir Oda.

Son Meclis toplantımızdan bu yana aramıza 28 yeni üyemiz katılırken, 4 üyemiz kaydını sildirdi ve bugün itibariyle 8174 üyeli bir aileyiz.

Değerli Meclis üyeleri, Sözlerime son verirken dün idrak ettiğimiz 10 Ağustos Anafartalar Zaferinin 106.yıldönümü münasebeti ile başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm milli mücadele kahramanlarımızı, Vatan için can veren şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Kabirleri nur, ruhları şad olsun. Rabbim bizleri ve gelecek kuşaklarımızı böyle bir ecdada layık nesiller eylesin inşallah diyerek saygılar sunuyorum.” dedi.

Meclis açılış konuşmalarının ardından Genel Sekreter Sema Sandal tarafından, Hesap İnceleme Komisyonu’nun 2021 Temmuz ayı mizanı ile ilgili raporu okundu ve 2021 Temmuz ayı mizanının tetkik ve onayı yapıldı.

Gündeme gelebilecek konularda söz alan Meclis Üyesi İlker Altın; Odamızın aidat borç bildirimleri döneminde posta yoluyla yapılan gönderilerde dağıtımdan kaynaklı gecikmeler olabiliyor. Bu gecikmelerin önüne geçebilmek adına zaman ve maliyetten tasarruf edebileceğimiz yeni sistemler kullanabiliriz.

Meclis Üyesi Ferdi Erdoğan; “Artık resmi ve özel kurumlar yavaş yavaş yazılı çıktıları terk ederek dijital sistemlere geçiş yapıyorlar. Biz de bu ve buna benzer kanuni yükümlülüklerimizi dijital platformlarda gerçekleştirecek altyapıyı kurabiliriz.”

Meclis Üyesi Ahmet Çelik; 10 Ağustos 2021 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla gerçekleşen Anafartalar Zaferimizin kutlama etkinliklerine, Meclis Başkan Yardımcımız Turgay Kılıç, Meclis Üyelerimiz Armağan Aydeğer ve 15 no’lu Meslek Komite Başkanımız İlhami Gezici ile Odamızı temsilen katıldık. Törenlerde sektör temsilcileri olarak özellikle üzerinde durduğumuz 4 maddeyi Sayın Bakanımıza ilettik. İlk olarak özellikle 2018 ve 2019 yıllarından itibaren elimizdeki mevcut dış pazarlarımız Avustralya ve Yeni Zellanda’yı maalesef kaybettik. Eskiden 25 Nisan’da düzenlenen etkinliklerde otellerimiz ve restoranlarımız dolar taşar ve şehrimizin ekonomisine ciddi katkı sağlardı; ancak bu pazarımızı İstanbul’a kaptırdık. Odamız koordinasyonunda roadshow ekibi oluşturarak Avustralya ve Yeni Zellanda’da şehir şehir ziyaretle yaparak bölgemizi yeniden pazarlayabiliriz. İkinci konu ise Sayın Bakanımızın da vurguladığı, ilimizdeki dalış turizminin ön plana çıkarılması ve köprü ile oluşacak iç ve dış pazar trafiği oldu. Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığımızın koordinasyonunda yürütülen dalış turizmi projesinin tanıtımı ve Türkiye’de ilk dalış turizmi fuarının Seddülbahir’de yapılması için proje yapabileceğimizi kendilerine ilettik. Bakanımız da konuyla ilgili dosya hazırlamamızı ve kendisine iletmemizi istedi. Üçüncü konu, Troya Antik Kenti ile Troya Müzesi’ne girmek için 2 farklı bilet uygulaması yerine tek biletle gezilebilmesi. Bu konuyu da birinci ağızdan yine Sayın Bakanımıza ilettik ve destek sözü aldık. Dördüncü ve son madde olarak ise, dünya üzerinde 38 farklı şehirde Troya veya Troia isimli şehirlerin bulunduğunu, Odamız öncülüğünde ve Bakanlığımız koordinasyonunda bu illerin Belediye ve Valilikleri ile işbirliği yaparak uluslararası organizasyonlar yapılması konusunu Sayın Bakanımıza ileterek desteklerini istedik.”

Meclis Başkan Yardımcısı Turgay Kılıç; “Çanakkalemiz için Odamız adına turizm ve hizmet sektörleriyle ilgili elimizden gelenin en iyisini yapmak için arkadaşlarımla birlikte çalışıyoruz. Tek bilet konusu çok kıymetli. Acentelerimiz için büyük avantaj ve katkı sağlayacak bir çalışma. Sayın Bakanımızdan bu konuda destek sözü aldık. Diğer bir konu ise özellikle yaz sezonunda işletmelerimiz personel bulmakta zorlanıyor. Odamızın sosyal medya hesapları, mail ve cep mesajı ile personel bulma konusunda bir havuz oluşturulmasını öneriyorum.”    
ÇTSO AĞUSTOS AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
ÇTSO AĞUSTOS AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
ÇTSO AĞUSTOS AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
ÇTSO AĞUSTOS AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
ÇTSO AĞUSTOS AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
ÇTSO AĞUSTOS AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
ÇTSO AĞUSTOS AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
ÇTSO AĞUSTOS AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
ÇTSO AĞUSTOS AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
ÇTSO AĞUSTOS AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
ÇTSO AĞUSTOS AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
ÇTSO AĞUSTOS AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metnine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Devam etmeniz halinde, kabul etmiş olursunuz.

Tamam
Whatsapp ile İletişime Geç
İletişim Tercihi