İletişim Hattı +90 (286) 217 1014
Haberler

ASRIN FELAKETİNİ UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ !

  • 06.02.2024
  • canakkaletso

11 İlimizi kapsayan ancak acısını Millet olarak 81 ilde derinden yaşadığımız “Asrın Felaketi”nin yıldönümünde öncelikle vefat eden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, geride kalanlara sabır diliyorum.

Aynı günde 7,7 ve 7,6 şiddetinde iki büyük deprem… Dünya Sağlık Örgütüne göre yüzyılın en kötü doğal afeti. Ve bu afet bize, Ülkemizde ve İlimizde deprem gerçeği ile yaşamak zorunda olduğumuzu geçen yıl bugün çok acı bir şekilde tecrübe ettirdi.  

Kaçak ve kontrolsüz yapılaşma, denetleme ve mühendislik hizmetlerine yeterince önem verilmemesi, zemine göre değil kişiye göre verilen imarlar, her seçim dönemi çıkarılan imar afları ve bu işlemlerin temelden çatıya izinleri ve uygulamaları ile ilgili herkes bu acı tecrübeden sorumludur, affı yoktur ve hesabını vermelidirler.  

Yetkililerin ve kamuoyunun bilinçlenmesi, depreme hazırlıklı bir il olarak bu şehirde güvenli bir yaşam kültürünün oluşturulması için Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak ilk günden beri konuyu gündemimizde tutuyoruz. İlimizin siyasi otoritelerine, kamu kuruluşlarına, bizim gibi meslek kuruluşlarına,  STK’lara ve her bir vatandaşımıza görevler düşüyor.

Yapılan açıklamaların, verilen taahhütlerin lafta kalmamasını ve icraate dönüşmesini, tehlike arz eden bölgeler için acil eylem planlarının uygulanmasını, bilimin ve mühendisliğin yol göstericiliğinde çalışılmasını istiyoruz.

Öncelikle tabii ki 11 ilimizin yeniden ayağa kaldırılması ve Ülkemizin tüm afet bölgelerinin afetlere hazırlıklı hale getirilmesi, ne ekonomi ne seçim hiçbir gündemin deprem gerçeği gündemini gölgelememesi temennisi ile afetlerden uzak sağlıklı ve mutlu günler diliyorum.

Selçuk SEMİZOĞLU
Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı
TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Üyesi

ASRIN FELAKETİNİ UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ !

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metnine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Devam etmeniz halinde, kabul etmiş olursunuz.

Tamam
Whatsapp ile İletişime Geç
İletişim Tercihi